مصاحبه با مولف فرهنگ نامه جامع فاطمی«س»

شناسه خبر : 9706

1392/07/07

تعداد بازدید : 1187

مصاحبه با مولف فرهنگ نامه جامع فاطمی«س»
در راستای آگاهی بیشتر از ابعاد گوناگون نخستین فرهنگنامه جامع فاطمی علیها سلام، فرصتی دست داد تا با مدیر و مجری طرح بزرگ فرهنگ نامه جامع جناب آقای سید حسین اسحاقی گفتگویی صمیمانه داشته باشیم و پرسش های محوری را طرح کنیم که ذیلاً از نظر می گذرانیم:
هوالعلیم
 
   نخستین فرهنگنامه جامع الفبایی- موضوعی فاطمی علیهاسلام بوسیله مرکزنشرهاجر منتشر می شود.
   «نشر هاجر» بسیار مفتخر است که برای نخستین بار در پی انتشار فرهنگنامه جامع فاطمی به صورت الفبایی و موضوعی است.
   این ناشر به خوبی به ارایه کتیبه طهارت و پاکی و صحیفه عصمت و روشنایی حضرت فاطمه علیهاسلام به جامعه دینی و جهانی واقف بوده و بر این توفیق خدای منان را شاکر است و با علم به اینکه امروزه بانوان ایرانی و قاطبه زنان در جهان اسلام و گستره هستی به دنبال الگویی شایسته و کامل برای تنظیم روابط فردی، خانوادگی و اجتماعی می باشند و این نیاز تنها با شناسایی و معرفت یابی به سیره رفتاری و گفتاری بانوی بانوان محقق می گردد. بدین منظور در زرین برگ های این فرهنگ نامه به واکاوی در زندگی شخصیت طراز اسلام در میدان ،عقیده، اندیشه، عرفان، اخلاق، سیاست، رفتار و ... پرداخته است و بیش از هزار سیره و سخن با استفاده از کتب مرجع و تحقیقی فریقین (منابع و مآخذ) به صورت الفبایی و موضوعی ارمغان راه مشتاقان ساخته است.
    این مجموعه منبعی غنی برای محققان، مدرسان، مبلغان، معلمان و مخاطبان است. فهرست موضوعی آن در بیست و یک محور : تولد و حیات زمینی، سیما و صفات و شخصیت (نام ها، لقب ها، کنیه ها)، آیات، روایات، مناقب و فضایل معنوی، ازدواج و سیره خانوادگی، سیره اعتقادی، اخلاق و رفتار، تربیت و پرورش فرزندان، سیره عبادی و قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری، سیره اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی، اذکار، ادعیه و تسبیحات، توسلات و نمازها، وصایا و توصیه ها، مظلومیت ها و مصیبت ها و شهادت و حیات آسمانی ساماندهی شده است.
   به لطف الهی و عنایت صدیقه طاهره، این مجموعه گرانسنگ در هزاران صفحه در مجلداتی چند، ان شاء الله به زودی به زیور طبع آراسته و پاسخگوی مشتاقان مکتب صدیقه طاهره علیهاسلام خواهد شد.
  در راستای آگاهی بیشتر از ابعاد گوناگون نخستین فرهنگنامه جامع فاطمی علیها سلام، فرصتی دست داد تا با مدیر و مجری طرح بزرگ فرهنگ نامه جامع جناب آقای سید حسین اسحاقی گفتگویی صمیمانه داشته باشیم و پرسش های محوری را طرح کنیم که ذیلاً از نظر می گذرانیم:
س1) به نظر شما چه ضروریتی برای تهیه فرهنگنامه الفبایی موضوعی فاطمی سلام الله علیها وجود دارد؟
ج1) به نام خدا. پیرامون شخصیت حضرت فاطمه سلام الله علیها با رویکردهای گوناگون، کتاب ها و مقالاتی نوشته شده اما همه آنها تنها گویای قطره ای از اقیانوس بی کران فضیلت های اوست. ایشان همچنان که «مجهولة القدر» هستند «مخفیة القبر» است و هنوز هم بسیاری از زوایا و ظرفیت های وجودی ایشان ناشناخته مانده است. که ما این مهم را در قالب فرهنگ نامه جامع دنبال کرده ایم. البته خلأ این نیاز در بین آثار فاطمی به شدت محسوس بود. این مجموعه دستمایه لازم را از دو بعد الفبایی و موضوعی برای محققین، مبلغین، مدرسین، معلمین و مخاطبین فراهم می سازد و آنان را از پی جویی گوهرهای تابناک در بین هزاران منبع بی نیاز می سازد.
این فرهنگ نامه با بهره گیری از بیش از هزار منبع فریقین (تشیع و تسنن) آماده شده است که در انتهای مجموعه نیز این منابع به صورت تفکیک شده مشخص شده است. و  این امر گویای استقرای قابل قبول در این عرصه و تجمیع مطالب برای وصول به فرهنگنامه جامع فاطمی علیهاسلام است.
س2) این فرهنگ نامه دارای چه ویژگی های برجسته ای است؟
ج2) این فرهنگ نامه امتیازات فراوانی دارد و از جمله اینکه:
اولاً: به صورت مدخلی و الفبایی پایه ریزی شده و در کنار آن با بازنگری جدی تمام مداخل و دسته بندی آنها به صورت موضوعی در آمده تا در سخنرانی ها و تحقیقات موضوعی کارکرد آسان و مناسب را داشته باشد.
ثانیاً: تمام ابعاد زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها را در دو بخش: 1- منظومه زندگی و رفتار فاطمی- 2- مجموعه گفتار و سخنان بررسی نموده و به برجسته ترین نکات در زندگی بانوی بانوان توجه شده تا جامعیت فرهنگ نامه مورد خدشه قرار نگیرد.
ثالثاً: سعی شده به اصل مطالب و در حیطه فاطمی بررسی شود و از توضیح و تحلیل پیرامون مداخل پرهیز شده است. و تفصیل این مسئله به خوانندگان و بهره گیران فهیم سپرده شده تا از افزایش مجلدات پیشگیری شود.
رابعاً: فرهنگ نامه دارای نمایه های مختلف مانند آیات، روایات، اماکن، اشعار، ابزار و وسایل، منابع و... می باشد که هر یک از نمایه های می تواند دارای استفاده کاربردی بوده و سرعت و دقت در بهره برداری را افزایش دهد.
خامساً: از پرداختن مسائل حاشیه ای پرهیز نموده و بدون پیش داوری، تحقیر و یا توهین وبا حفظ وحدت و در عین حال پاسداری از اصول و مبانی فرهنگ تشیع، تنها به ذکر وقایع تاریخی که نشانگر تقابل دو تفکر ولایت انتصابی و انتخابی پرداخته است و هرگونه داوری، تجزیه و تحلیل و حقیقت یابی را به خوانندگان ارجمند وانهاده است.
سادساً: در تهیه این فرهنگ نامه از خرد جمعی بهره گیری شده و با نظارت و اشراف ارزیاب علمی، جناب حجة الاسلام و المسلمین جواد اسماعیل نیا «دام عزه»  و مساعدت گروه تحقیق با مقابله علمی و کنترل منابع و ویراستاری عالمانه و ادیبانه جناب آقای محمد صالح نیا به قوت و قداست کار افزوده شده است و در بخش تایپ، نمایه زنی و اصلاحات نیز سرکار خانم فرحناک تلاش قابل تقدیری را به کار بستند.
البته ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که با تورق و نگاهی موشکافانه به اصل فرهنگ نامه، دست یافتنی خواهد بود و از ذکر آنها صرف نظر می کنیم.
س 3) با انجام این فرهنگ نامه تا چه اندازه در نهادینه سازی فرهنگ فاطمی موثر خواهد بود؟
ج 3) در شرایطی که سردمداران فرهنگ های بیگانه از هر سو در صدد معرفی الگوهای غیر واقعی و تفکر انحرافی به ترفند های گوناگون هستند، شخصیت شناسی حضرت فاطمه سلام الله علیها و الگو گیری از سیره رفتاری و گفتاری ایشان از ضروریات انکارناپذیر است. فاطمه زهرا علیهاسلام، الگوی عالمیان از زن و مرد است و جای جای زندگی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی، علمی، اخلاقی، تربیتی، اقتصادی و عبادی ایشان درس آموز است.
او یگانه زن معصومه جهان و در اوج کمال و وارستگی استو نسخه های رفتاری و گفتاری فاطمه سلام الله علیه بهترین الگو برای پرورش انسا نها و تکامل آنان است. شخصیتی که نه تنها مسلمانان بلکه تمام انسان های آزاده و تعالی طلب، جویای آن هستند. بحمدالله در این فرهنگ نامه به لطف خدا وعنایت صدیقه طاهره علیهاسلام از دو منظر الفبایی و موضوعی به نحو گسترده به این ابعاد توجه شده و فرا دید مخاطبان قرار گرفته است. هرچند معتقدیم هنوز در شناخت کُنه و حقیقت فاطمی در آغاز راهیم و باید اندیشمندان فاطمه جو این مسیر ناتمام و دست نیافتنی را همچنان بپیمایند زیرا: کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست/ که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم
باتشکر