معرفی کتب جدید مرکز نشر هاجر

معرفی کتاب جدید تفسیر سورة النور و الاحزاب من تفسیر المیزان

شناسه خبر : 9326

1392/04/20

تعداد بازدید : 475

معرفی کتاب جدید تفسیر سورة النور و الاحزاب من تفسیر المیزان
مرکز نشر هاجر کتاب "تفسیر سورة النور و الاحزاب من تفسیر المیزان" را در قالب کتب مدارس حوزه های علمیه خواهران وارد بازار می کند.
مرکز نشر هاجر کتاب "تفسیر سورة النور و الاحزاب من تفسیر المیزان" را در قالب کتب مدارس حوزه های علمیه خواهران وارد بازار می کند. این کتاب در دو قالب بیان آیات و بحث روایی آیات به توضیح و تفسیر دو سوره مبارکه و مهم احزاب و نور در نگاه علامه کبیر سید حسین طباطبایی می پردازد.
سوره "احزاب"یکى از پربارترین سوره‏هاى قرآن مجید است و دارای 73 آیه می باشد، و مسائل متنوع و بسیار مهمى را در زمینه اصول و فروع اسلام تعقیب مى‏کند.
بحثهائى را که در این سوره آمده است مى‏توان به هفت بخش تقسیم کرد :
بخش اول - سرآغاز سوره است که پیامبر اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) را به اطاعت خداوند و ترک تبعیت از کافران و پیشنهادهاى منافقان دعوت مى‏کند ، و به او اطمینان مى‏دهد که در برابر کارشکنیهاى آنها از وى حمایت خواهد فرمود .
بخش دوم -به پاره‏اى از خرافات زمان جاهلیت مانند مساله ظهار که آن را وسیله طلاق و جدائى زن و مرد از هم مى‏دانستند، و همچنین مساله پسرخواندگى (تبنى) اشاره کرده و قلم بطلان بر آنها مى‏کشد ، و پیوندهاى خویشاوندى را در پیوندهاى واقعى و طبیعى منحصر مى‏سازد .
بخش سوم - که مهمترین بخش این سوره است مربوط به جنگ احزاب و حوادث تکان دهنده آن ، و پیروزى اعجاز آمیز مسلمین بر کفار ، و کارشکنی ها و بهانه‏جوئی هاى گوناگون منافقان و پیمان‏شکنى آنان مى‏باشد ، و در این زمینه دستورهاى جامع و جالبى بیان شده است .
بخش چهارم - مربوط به همسران پیامبر است که باید در همه چیز الگو و اسوه براى زنان مسلمان باشند ، و در این زمینه دستورات مهمى به آنها مى‏دهد .
بخش پنجم - به داستان زینب دختر جحش که روزى همسر پسر خوانده پیغمبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) زید بود و از او جدا شد، به فرمان خدا با پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) ازدواج کرد و دستاویزى براى منافقان گشت قرآن در این زمینه پاسخ کافى به بهانه‏جویان مى‏دهد .
بخش ششم - از مساله حجاب سخن مى‏گوید که با بخش هاى گذشته نیز رابطه نزدیک دارد و همه زنان با ایمان را به رعایت این دستور اسلامى توصیه مى‏کند .
بخش هفتم - که آخرین بخش را تشکیل مى‏دهد ، اشاره‏اى به مساله مهم معاد دارد ، و راه نجات در آن عرصه عظیم و همچنین مسأله امانت دارى بزرگ انسان یعنى مساله تعهد و تعهد و تکلیف و مسئولیت او را شرح مى‏دهد.
 
سوره "نور" در مدينه نازل شده و 64 آيه است‏
محتواى سوره:
اين سوره را در حقيقت مى‏توان سوره پاكدامنى و عفت و مبارزه با آلودگي هاى جنسى دانست كه در چند مرحله پياده شده است.
مرحله اولبيان مجازات شديد زن و مرد زنا كار است كه در دومين آيه اين سوره با قاطعيت تمام مطرح گرديده.
مرحله دومبه اين امر مى‏پردازد كه اجراى اين حد شديد مسأله ساده‏اى نيست، و از نظر موازين قضائى اسلام شرط سنگينى دارد.
در مرحله سوم براى اين كه تصور نشود اسلام تنها به برنامه مجازات گنهكار قناعت مى‏كند به يكى از مهمترين راههاى پيشگيرى از آلودگي هاى جنسى پرداخته، مسأله نهى از چشم چرانى مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان و موضوع حجاب زنان مسلمان را پيش كشيده چرا كه تا دو مسأله چشم چرانى و بى‏حجابى ريشه كن نشوند آلودگي ها بر طرف نخواهد شد.
مرحله چهارمباز به عنوان يك پيشگيرى مهم از آلوده شدن به اعمال منافى عفت دستور ازدواج سهل و آسان را صادر مى‏كند.
مرحله پنجمبخشى از آداب معاشرت اصول تربيت فرزندان نسبت به پدران و مادران را در همين رابطه بيان مى‏كند.
مرحله ششم بخشى از مسائل مربوط به توحيد و مبدء و معاد و تسليم بودن در برابر فرمان پيامبر را ذكر مى‏كند.
ضمنا به مناسبت بحثهاى مربوط به ايمان و عمل صالح سخن از حكومت جهانى مؤمنان صالح العمل به ميان آمده است.
 
از این انتشارات کتاب تفسیر سوره مبارکه "نساء" نیز از علامه طباطبایی رحمة الله علیه در چارچوب منتخب تفسیر المیزان به چاپ رسیده است.
این کتاب در 268 صفحه و در تعداد 3000 نسخه و به قیمت 75000 ریال در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.