مصاحبه

شناسه نوشته : 16861

1394/09/07

تعداد بازدید : 1779

گفتگو با مسئولین برگزار کننده نمایشگاه در استانها از چگونگی برگزاری نمایشگاه ، کیفیت کتابها ، استقبال از نمایشگاه و زمان برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی کتاب.

 

خانم صادقی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان فارس دومین نمایشگاه تخصص حوزه های علمیه خواهران را خوب ارزیابی کرد و در این باره گفت زمان برگزاری نمایشگاه مناسب است و جا دارد که ما در هفته کتاب و کتابخوانی چنین برنامه هایی را داشته باشیم موضوعاتی که در نمایشگاه بود بسیار متنوع بود و برای همه سلایق در نظر گرفته شده بود . و اصل هم همین است چون نمایشگاه جای عمومی است که باید در همه زمینه ها کتاب باشد .

صادقی گفت: استقبال از دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران استقبال خوبی بوده است این نمایشگاه به صورت عمومی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شده است این نمایشگاه از تاریخ 1394/8/28 لغایت 1394/9/10 می باشد .

 

 

خانم صالحی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان لرستان در پاسخ به سوال زمان برگزاری نمایشگاه گفت : اگر زمان برگزاری نمایشگاه تابستان باشد با توجه به موقعیت استان می توانیم فضای بیشتری را به نمایشگاه اختصاص بدهیم و در مقابل بازدید کنندگان بیشتری به نمایشگاه مراجعه خواهند کرد

صالحی خاطرنشان شد موضوعات کتابهای دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران موضوعات خوبی بود و با وجودی که تا به حالنمایشگاهی برگزار نشده است . با استقبال خوبی روبه رو شده است.

صالحی هدف خود را از برپایی نمایشگاه چنین گفت: حضرت آقا می فرمایند : جنگ ، جنگ نرم است  لذا ما هم وظیف داریم واین فضا برا بالا بردن سطح علمی جامعه موثر است چون کتاب خوب خواندن نوعی بصیرت افزایی است

 

 

 

خانم بهرامی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان گلستان در مورد دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران گفت: زمان نمایشگاه در این استان از تاریخ 1394/8/26 لغایت 1394/9/8 برگزار می شود . استقبال از نمایشگاه عالی بود به طوری که به مرکز نشر هاجر تقاضای ارسال مجدد کتاب دادیم و کتاب های در خواستی مورد نیاز را فراهم کردیم.

ایشان خاطر نشان شدن که سر فصل کتابها بسیار متنوع و مناسب است و با وجود اینکه قبلا در سطح استان نمایشگاه برگزار شده است این نمایشگاه از نظم کار و تنوع موضاعات بهتری برخوردار بود

 

 

خانم قربانی معاون پژوهش مدرسه علمیه حضرت زینب (س) استان کرمان گفت: استقبال از نمایشگاه کتاب نسبت به نمایشگاههای دیگری که تا به حال برگزار شده بود بی نظیر بود به دلیل اینکه کتابهای بیشتری در این نمایشگاه وجود داشت.

قربانی افزود در این نمایشگاه باید منابع دست اول کتب جدید و به روز با موضوعات متنوع خصوصا موضوعات مد نظر مقام معظم رهبری که به عنوان موضوع سال معرفی می شود و مسائل سیاسی و همچنین کتابهایی متناسب با پایان نامه نویسی طلاب در اولویت قرار گیرد .

باقری در پایان گفت: هدف ما از برگزاری نمایشگاه غنی ساختن کتابخانه های حوزه های علمیه خواهران بود.

 

 

خانم شجاعی مدیرمدرسه فاطمیه بیاض استان کرمان درباره دومین نمایشگاه تخصص حوزه های علمیه خواهران گفت : با توجه به اینکه تا به حال نمایشگاهی برگزار نشده بود با استقبال خوب مردم شهر روبرو شد و عناوین کتابها هم متنوع بود .

شجاعی گفت با توجه به اینکه بازدید از نمایشگاه به صورت عمومی بود جا داشت که از کتابهایی که در زمینه های تربیتی و فرهنگی هستند بیشر استفاده شود . با توجه به خطراتی که فضاهای مجازی به وجود آورده است . شجاعی در آخر از متصدیان این امر تشکر کرد.

 

خانم به لسان معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان گفت:

 کتاب های خوبی و با تخفیفات عالی در نمایشگاه بود و همین باعث شده بازدید کنندگان زیادی از نمایشگاه دیدن نمایند . کتابهای شهید مطهری و همچنین سیره شهدا متفقاضی زیادی داشت که از این عنوان ها در نمایشگاه کم بود، به لسان افزود جا داشت که در کنار نمایشگاه کتاب غرفه حجاب و عفاف هم برگزار می شد . و بازدید کنندگان از این غرفه هم بازدید می کردند . وی هدف خود را از برگزاری نمایشگاه تشویق طلاب برای خرید کتاب عنوان کرد.

 

 

خانم فتحعلی پور معاون پژوهش مدرسه صدیقه کبری (س) بهار استان همدان ،  استقبال از نمایشگاه کتاب را خوب ارزیابی کرد و گفت با توجه به اینکه هر سال نمایشگاه کتاب در این مدرسه برگزار می شود ، این نمایشگاه به علت عناوین زیادی که داشت مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته بود . فتحعلی پور افزود هدف ما از برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران تجهیز کتابخانه مدارس حوزه های علمیه خواهران استان همدان بود .

وی برای بهبود برگزاری نمایشگاه کتاب در سال های بعد گفت باید کتابها از موضوعات متنوع تر و مرجع تر و تخصصی تر تهیه شود.

 

 

خانم فرهاد کیایی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان البرز گفت هدف ما از برگزاری دومین نمایشگاه تخصص حوزه های علمیه خواهران ارتقاء سطح کتابخوانی طلاب و تهیه کتاب با مبالغ پایین تر و مناسب تر بود . وی افزود اگر با رویکرد تشویق طلاب به مطالعه باشد کتاب های خوبی در نمایشگاه بود ولی اگر فقط برای تجهیز کتابخانه بود باید بیشتر کتابهای  مرجع آورده می شد.

فرهاد کیایی زمان برگزاری نمایشگاه را مناسب دانست و گفت با توجه به فعالیت های مدارس که برای هفته پژوهش دارند زمان مناسبی بود.

 

خانم صدری زاده معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان خوزستان گفت ما در سال های قبل نمایشگاه برگزار می کردیم ولی با این حجم نبود این نمایشگاه را به صورت عمومی برگزار شد و در سطح شهر بنر های تبلیغاتی زدیم و استقبال خوبی هم از نمایشگاه به عمل آمد . صدری زاده عنوان کرد با توجه به اینکه کتابهای خوبی در نمایشگاه وجود داشت این کتابها برای سطح 2 خوب بود و طلبه های سطح 3 ما نیاز به کتابهای تخصصی تری داشتند و بهتر بود از مدارس استعلام گرفته میشد که چه کتابهایی نیاز دارند و بر حسب نیاز مدارس کتاب تهیه می شد صدری زاده هدف خود را از برپایی نمایشگاه را دسترسی آسان طلاب به کتاب های مورد نیاز عنوان کرد.

 

 

آقای گرجی معاون اداری مالی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان مازندران از برگزار کنندگان دومین نمایشگاه تخصصی کتاب تشکر کرده و گفت زمان برگزاری نمایشگاه مناسب بود وبا وجودی که تا به حال نمایشگاهی برگزار نشده بود  از استقبال خوب بازدیدکنندگان بر خوردار شد گرجی افزود برای اینکه  در نمایشگاه کتابهای مورد نیاز فرستاده شود خوب است که قبل از نمایشگاه نیاز سنجی شود و بر اساس نیاز کتاب فرستاده شود گرجی هدف خود را از برگزاری نمایشگاه کتاب تجهیز کتابخانه های مدارس را عنوان کرد

 

 

به همت معاونت پژوهش استان آذربایجان غربی و میزبانی مدرسه علمیه الزهراءسلام الله علیهای ارومیه نمایشگاه تخصصی کتاب از14 تا 28آذر دراین حوزه برگزار شد.

افتتاحیه این نمایشگاه با حضور آیت الله سید علی اکبر قریشی نماینده مردم در خبرگان رهبری ونویسنده کتاب قاموس قرآن وحجت الاسلام والمسلمین جناب آقای راحلی ،مدیریت محترم حوزه های علمیه استان آذربایجان غربی و مدیر حوزه علمیه الزهرا سرکار خانم پورحیدر  وکادر واساتید حوزه های علمیه استان برگزار شد .آیت الله قریشی با بیان این که آینده حوزه های علمیه خواهران درخشان است، ابراز امیدواری کرد: حوزه های علمیه در سالهای آینده به حد کاملا ایده آل و قابل قبول برسد .

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: طلبگی راه انبیای الهی است که باید مسیر سعادت و خوشبختی حقیقی را برای مردم نشان دهد.

ایشان بیان کردند: آینده از آن شماست اگر با خلوص نیت در مسیر تبلیغ دین قدم برداشته ،یقین داشته باشید امدادهای الهی در این مسیر شامل حال شما خواهد بود.

همچنینایشانمبلغ ده میلیون ریال برای کمک به طلاب جهت خریداری کتاب اختصاص دادند .

در این نمایشگاه کتاب هایی با موضوعات مختلف اخلاقی ،اعتقادی ،تاریخی ،کودکان ،درسی و...در معرض بازدید واستفاده طلاب قرار گرفت.

لازم به ذکر است مدارس جدید التاسیس نسبت به برگزاری نمایشگاه وکتابهای موجود اظهار رضایت نمودند . و بیان کردندبرگزاری چنین نمایشگاههایی البته با افزایش کتابهای منبع  مورد نیاز حوزه ها می باشد

 

 

خانم احمدی معاون پژوهش مدرسه الزهراء علیها السلام بندر عباس  در مورد موضوعات کتابهای دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران گفت کتاب ها برای مدارسی که کتابخانه هاشون تجهیز نبود خیلی خوب بود و به حمد الله به واسطه این نمایشگاه و بن هایی که داده شده بود تجهیز شد و با وجودی که به طلاب بن اختصاص نگرفته بود حضور خوبی در نمایشگاه داشتند . احمدی افزود ما در سال های قبل نمایشگاه برگزار کرده بودیم ولی به این وسعت و عظمت نبود

 

 

 

خانم جمالی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان ایلام گفت : در سال های قبل نمایشگاه کتاب برگزار کرده بودیم ولی این نمایشگاه از اهمیت بیشتری برخوردا بود، به دلیل عناوین زیاد کتاب ها مدارس از این نمایشگاه استقبال خوبی نمودند و طلاب به دلیل بعد مسافت و هزینه ها نتوانستند در نمایشگاه حضور پیدا کنند خوب بود این نمایشگاه در چند شهر استان برگزار می شد . جمالی با توجه به همزمانی هفته کتاب با نمایشگاه زمان برگزاری آن را مناسب دانست.

جمالی هدف خود را از برگزاری نمایشگاه کتاب اینگونه عنوان کرد ، تجهیز کتابخانه های مدارس که یکی از اولویتهای کاری معاونت پژوهش هست و یکی دیگر از اهداف ما تشویق طلاب برای مطالعه کتاب می باشد .

 

 

 

پورحمزه  معاون پژوهش استان  تهران       

با عنایت به همزمانی ایام برگزاری با هفته کتاب و هفته پژوهش، تاریخ برگزاری مناسبت شایسته ای دارد لکن با توجه به شرایط واقعی زمانی مانند همزمان شدن با ایام امتحانات و فشردگی کلاس های آموزشی در روزهای پایانی نیمسال تحصیلی، رغبت و انگیزه طلاب و به ویژه مدرسان برای تعطیلی کلاس ها و شرکت در نمایشگاه کاهش چشمگیری داشت و حتی در ایام تعطیل مانند پنجشنبه و جمعه نیز استقبال در حد مطلوب نبود که این موضوع موجب دلسردی برگزارکنندگان از یک سو و بی نصیب ماندن مخاطبان از مزایای نمایشگاه از سوی دیگر گردید و حتی تبلیغات گسترده نیز نتوانست این روند را تغییر دهد.

پیشنهاد می شود با توجه به لزوم به روزرسانی علمی طلاب و ویژگی به روز شدن لحظه لحظه علم، نمایشگاه به صورت دائمی در تمامی ایام سال برقرار باشد و عرضه کتب در هر فصل متناسب با اقتضائات آن باشد. شاهد هستیم که متناسب با مباحث روز کتب جدیدی به بازار عرضه می گردد که مورد توجه، مخاطبان فرهیخته قرار می گیرد.

عناوین انتخابی کتب مناسبی بوده است، لکن براساس اعلام مدارس، غالبا کتابخانه مدارس پیش از این به این کتب مجهز گردیده است و بنا به اعلام برخی مدارس نیز کتب به صورت محدود در نمایشگاه عرضه شده است به گونه ای که برخی کتب مندرج در لیست در هفته دوم نمایشگاه به اتمام رسیده و علی رغم مراجعه متقاضیان موجود نبوده است.

بهتر است در طول ایام سال و پیش از برگزاری نمایشگاه از طریق نظرسنجی از مدارس، عناوین و تعداد کتب مورد نیاز شناسایی گردد. می توان فهرست کتب تازه منتشرشده و سایر کتب را نیز از طریق ناشران در اختیار مدارس گذاشته و بدین ترتیب نظرسنجی صورت گیرد. نمایشگاه بین المللی کتاب از این جهت منبعی غنی و مناسب به نظر می رسد به ویژه در تهیه کتبی که توسط ناشران عربی یا سایر زبان ها در این نمایشگاه عرضه می گردد.

ضمن تشکر از زحمات خالصانه مسئولان امر و نیز مدرسه مجری که از هیچ تلاشی جهت پررونق کردن نمایشگاه دریغ ننمودند، با توجه به ضعف های یاد شده متاسفانه استقبال در حد مورد انتظار نبود به ویژه آنکه با توجه به تعامل مدارس با یکدیگر، نظرات مدارسی که در روز نخست بازدید داشته اند، در بازدید یا عدم بازدید سایر مدارس تاثیرگذار بوده است.

همزمان با نمایشگاه استانی، برخی مدارس در فضای داخل مدرسه اقدام به برگزاری نمایشگاه نموده اند. البته برخلاف نمایشگاه استانی که مخاطبان آن منحصر در طلاب و اساتید نبوده است، نمایشگاه های داخلی مدارس از جهت مخاطب محدودیت داشته اند. از سوی دیگر غالبا مدارس کتب مورد نیاز و درخواست را در نمایشگاه های داخلی خود عرضه می نمایند.

برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب از ویژگی های خاص نمایشگاه استانی است. همچنین گستره نمایشگاه استانی نسبت به نمایشگاه های داخلی مدارس وسیع تر است.

ماه ها قبل از برگزاری نیازسنجی صورت گرفته و کتب براساس درخواست مخاطب عرضه گردد. همچنین زمان بندی آن یا به صورت دائمی یا در ایامی باشد که طلاب فارغ از دغدغه فشردگی ایام پایانی ترم یا امتحانات بتوانند مشارکت داشته باشند. همچنین بهتر است کتب به صورت موضوعی نمایش داده شود تا با توجه به وسیع بودن نمایشگاه، مخاطب متناسب با نیاز خود به غرفه موردنظر مراجعه فرماید. با توجه به آنکه رفرنس های اصلی دروس حوزوی به زبان عربی است، و نیز با توجه به لزوم اطلاع پژوهشگران حوزوی از مباحث مستشرقین بهتر است غرفه ای به آثار ناشران عربی و سایر زبان ها اختصاص یابد.

با زحمات دست اندرکاران امر به شکل شایسته ای صورت پذیرفت که جای تشکر دارد، لکن ان شاء الله در دوره بعد چیدمان موضوعی کتب در غرفه ها مورد توجه قرار گیرد تا موجب سهولت و صرفه جویی در زمان مخاطبان گردد.

ضمن پاسخ های قبلی مطرح گردید که شامل برپایی نمایشگاه دائمی، ارائه موضوعی کتب، ارائه کتب ناشران عربی و سایر زبان ها، نیازسنجی پیش از برپایی نمایشگاه و عرضه کتب مورد تقاضا، ارائه فهرست کتب قبل از ارسال آنها می باشد.

یکی از نقاط قوت نمایشگاه امسال، نظم در عملکرد متصدیان برپایی نمایشگاه و به ویژه حضور نماینده نشر هاجر و تعامل وی بود که موجب بهبود کیفی نمایشگاه و پیشگیری از بسیاری مشکلات سال گذشته گردید.

هدف از برپایی این نمایشگاه تقویت کتاب شناسی طلاب پژوهشگر؛ دسترسی آسان و سریع به منابع مورد نیاز؛ شناخت آثار تولیدی جدید در حوزه علوم اسلامی؛ فراهم آمدن فضای تعاملی در محیطی علمی فرهنگی؛ تجهیز کتابخانه ها با حمایت مالی از مدارس با ارائه تخفیف، حواله، بن کتاب و کمک به اقتصاد مدارس؛ ترویج فرهنگ کتابخوانی.

 

 

خانم مهدوی معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان گیلان گفت از دومین نمایشگاه تخصصی کتاب استقبال خوبی به عمل آمد ولی به علت دور بودن راه تعدا کمی از طلاب موفق به بازدید شدند . مهدوی افزود همانطور که برای مدارس بن در نظر گرفته شده بود برای طلاب هم بن تهیه میشد . کتابهای فقهی خوبی در نمایشگاه وجود داشت ، کتابهای تفسیر و کتاب هایی که برای مسائل زنان و خانواده هست جا داشت بیشتر در نمایشگاه آورده شود

مهدوی افزود ما در کنار نمایشگاه کتاب نمایشگاه حجاب و عفاف هم برگزار کردیم که مورد استقبال قرار گرفت

مهدوی در آخر از برگزار کنندگان نمایشگاه تشکر کرد و گفت کتابها به موقع رسید و هماهنگی خوب انجام شد . و کسانی که برای چیدن غرفه آمده بودند خیلی کمک حال نمایشگاه استان گیلان بودند.

 

 

خانم اکبری معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان چهار محال بختیاری  گفت استقبال از دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران خیلی خوب بود و به علت اینکه نمایشگاه به صورت متمرکز برگزار شد غرفه چینی خوبی داشتیم و با توجه به اینکه نمایشکاه در هفته کتاب و کتابخوانی و هفته پژوهش بر قرار شده بود بسیار بجا  بود اکبری گفت با توجه به اینکه ما در اوایل سال هم نمایشگاه برکزار کردیم ولی این نمایشگاه با  دیگر نمایشگاهها که برگزار کردیم متفاوت بود چون منابع متعددی در این نمایشگاه وجود داشت و کتابهای اعتقادی و فلسفی خوبی آورده شده بود  اکبری هدف خود را ازنمایشگاه کتاب گسترش فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن روحیه مطالعه  در طلاب عنوان کرد.

 

 

خانم ناطقی خمسه معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های عمیه خواهران استان همدان  گفت ما  در سالهای گذشته  نمایشگاه برگزار کرده بودیم ولی کتابها به این حجم نبود کتابهای عمومی خوبی در دومین نمایشگاه تخصصی حوز های علمیه خواهران وجود داشت ولی مدارس به کتابهای تخصصی تری نیاز داشتند برای تجهیز کتابخانه ها  و بن هایی که اختصاص داده شد به مدارس انگیزه خوبی ایجاد کرد برای خرید کتاب از نمایشگاه وبه حمدالله نمایشگاه در زمان خوبی برگزار شد در هفته کتاب و کتابخوانی و هدف ما از برگزاری نمایشگاه آشنایی با کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس بود.

 

 

خانم اکبری معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان چهار محال بختیاری  گفت استقبال از دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران خیلی خوب بود و به علت اینکه نمایشگاه به صورت متمرکز برگزار شد غرفه چینی خوبی داشتیم و با توجه به اینکه نمایشکاه در هفته کتاب و کتابخوانی و هفته پژوهش بر قرار شده بود بسیار بجا  بود اکبری گفت با توجه به اینکه ما در اوایل سال هم نمایشگاه برکزار کردیم ولی این نمایشگاه با  دیگر نمایشگاهها که برگزار کردیم متفاوت بود چون منابع متعددی در این نمایشگاه وجود داشت و کتابهای اعتقادی و فلسفی خوبی آورده شده بود  اکبری هدف خود را ازنمایشگاه کتاب گسترش فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن روحیه مطالعه  در طلاب عنوان کرد.

 

خانم ناطقی خمسه معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های عمیه خواهران استان همدان  گفت ما  در سالهای گذشته  نمایشگاه برگزار کرده بودیم ولی کتابها به این حجم نبود کتابهای عمومی خوبی در دومین نمایشگاه تخصصی حوز های علمیه خواهران وجود داشت ولی مدارس به کتابهای تخصصی تری نیاز داشتند برای تجهیز کتابخانه ها  و بن هایی که اختصاص داده شد به مدارس انگیزه خوبی ایجاد کرد برای خرید کتاب از نمایشگاه وبه حمدالله نمایشگاه در زمان خوبی برگزار شد در هفته کتاب و کتابخوانی و هدف ما از برگزاری نمایشگاه آشنایی با کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس بود.

 

 

 

خانم شیبک معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان سیستان و بلوچستان گفت کتاب های خوب با موضوعات خوبی در نمایشگاه بود کتابهایی جدید و به روز و با توجه به اینکه اولین نمایشگاهی بود که برگزار میکردیم استقبال خوبی از نمایشگاه شد شیبک افزود بن هایی که به مدارس جهت تجهیز کتابخانه ها داده شد کمک مالی خوبی برای مدارس بود اگر تخفیف کتابها بیشتر بود قدرت خرید برای طلاب و مدارس بیشتر می شد و هدف ما از برگزاری نمایشگاه آشنایی طلاب با کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس بود که محقق شد

 

 

خانم صداقت معاون پژوهش مدرسه علمیه الزهرا (س) استان بوشهر گفت استقبال از نمایشگاه کتاب از همان ساعات اول استقبال خیلی خوبی بود و این نمایشگاه با بقیه نمایشگاههای دیگری که برگزار کرده بودیم متفاوت بود چون از کتابهای زیادی این نمایشگاه برخوردار بود با وجودی که کتابهای خوبی در نمایشگاه در معرض بازید قرار داشت ولی بیشتر کتابهای تفسیر و تاریخ بود که در سالهای بعد باید با موضوعات مختلفی نمایشگاه برگزار شود صداقت عنوان کرد هدف ما از برگزاری نمایشگاه کتاب  این بود که در هفته کتاب و کتابخوانی بتوانیم کار مفید و پر ثمری انجام دهیم که برای طلاب و مدارس علمیه قابل استفاده یاشد   

 

خانم یثربی مدیر مدرسه علمیه کوثر کاشان گفت استقبال از دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران نسبتا خوب بود اگر در نمایشگاه های بعد خود مرکز مدیریت به مدارس هر ا ستان اطلاع رسانی کند خیلی بهتر است و اگر به طلاب هم بن تعلق میگرفت قدر ت خرید طلاب بیشتر می شد یثربی افزود تنوع کتابها خوب بود اگر کتابها تخصصی تر بود بهتر بود چون طلاب سطح 3 هم داشتیم و فارغ تحصیلان هم از این نمایشگاه دیدن میکردن و جا داشت با توجه به اینکه این نمایشگاه در هفته پژوهش برگزار شد کتابها از تخفیف بیشتری بر خوردار بودند یثربی ادامه داد هدف ما از برگزاری نمایشگاه کناب سعولت برای خرید کتاب، دسترس آسان طلای به کتاب ، تجهیز کتابخانه ها و حفظ سنت کتابخوانی که یکی از راه هایش همین نمایشگاه است

 

خانم شور آبی مدیر مدرسه زینبیه (س) ایرانشهر گفت زمان مناسبی برای نمایشگاه در نظر گرفته شده بود هم زمان با هفته کتاب و کتابخوانی و استقبال خوبی هم از دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران شد با این وجود اگر در فرستادن کتاب با مدرسه مشورت میشد و کتابهای در خواستی فرستاده میشد بهتر بود ولی در مجموع هم طلاب توانستند از این نمایشگاه دیدن کنند و هم دانشجویان شور آبی افزود در کتب رشته فقه واصول کتاب های خوبی بود ولی در رشته تاریخ و حدیث عناوین کمی دیده میشد. شورآبی هدف خود را از برگزاری نمایشگاه آشنایی طلاب با منابع تحقیقی و کتاب های حوزوی عنوان کرد .

 

خانم پودینه معاون پژوهش مدرسه فاطمیه(س) زابل عنوان کرد تا به حال در این مدرسه نمایشگاه کتابی برگزار نشده بود و اولین باری بود که این کار انجام شد وآثار خوبی هم در دومین نمایشگاه تخصصی حوزه های علمیه خواهران آورده شده بود که حتی بعضی از عناوین به کلی فروش رفت و با توجه به اینکه در منطقه محرومی هستیم استقبال خوبی شد معاون پژوهش مدرسه فاطمیه (س) افزود هدف ما از برگزاری نمایشگاه کتاب آشنایی بیشتر طلاب با کتاب های غیر درسی بود.

 

آقای کیانی معاون امور مالی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان گفت ما دومین نمایشگاه کتاب تخصصی حوزه های علمیه خواهران را با هدف استفاده عموم طلاب از کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس علمیه برگزار کردیم کیانی افزود در سال قبل در چند مدرسه در استان نمایشگاه برگزار شد و حجم کتابها به این صورت نبود ولی امسال در یک جا وبا عناوین بیشتر نمایشگاه کتاب برگزار شد کیانی عنوان کرد مدارس توانستن با بن های که به آنها داده شده بود از نمایشگاه خرید کنند اگر به طلاب هم بن اختصاص میگرفت آنها هم میتوانستند کتابهای بیشتری تهیه کنند